24 stycznia. W 1943 roku zakończyła się konferencja w Casablance
Najważniejsze rocznice
24 stycznia 1943 roku zakończyła się konferencja w Casablance. Przywódcy USA, Wielkiej Brytanii i Wolnej Francji omawiali strategię walki z Niemcami.
Spotkanie Franklina Delano Roosevelta, Winstona Churchilla oraz przedstawicieli Wolnych Francuzów: Charlesa de Gaulle’a i Henriego Girauda trwało od 14 stycznia. Na rokowania zaproszono także Józefa Stalina, odrzucił jednak zaproszenie ze względu na nierozstrzygniętą wciąż bitwę pod Stalingradem.
Rozmowy dotyczyły między innymi wsparcia dla ZSRR w walce z Niemcami. USA i Wielka Brytania porozumiały się co do konieczności otwarcia drugiego frontu w Europie. Postanowiono też, zgodnie z planem brytyjskim, rozpocząć uderzenie w Europie od zajęcia Sycylii i Włoch. Co więcej, podjęto szereg decyzji związanych z alokacją różnych rodzajów sił zbrojnych i zaopatrzenia na poszczególnych frontach.
Mocarstwa zachodnie zgodziły się także co do ogólnej strategii walki z Niemcami. W końcowej deklaracji podkreślono, że wojna będzie trwała aż do bezwarunkowej kapitulacji państw Osi. Określenie to, zaproponowane przez Roosevelta, zostało zapożyczone od generała Ulyssesa S. Granta, który w czasie wojny secesyjnej użył go w stosunku do Konfederatów. Jego przyjęcie oznaczało, że alianci nie będą zgadzali się na negocjacje pokojowe i będą walczyli aż do całkowitego zwycięstwa.