23 marca. W 1881 roku zakończyła się pierwsza wojna burska
Najważniejsze rocznice
23 marca 1881 roku zakończyła się I wojna burska. Konflikt między Wielką Brytanią a domagającą się niepodległości burską Republiką Transwalu trwał od grudnia 1880 roku. Choć rozejm podpisano w marcu, na układ pokojowy trzeba było czekać aż do 3 sierpnia 1881 roku.
Przyznawał on Transwalowi niezależność w sprawach wewnętrznych. Republika musiała jednak uznać nominalne rządy brytyjskiej królowej. Także jej polityka zagraniczna miała być prowadzona przez Brytyjczyków.
Republika Transwalu (dokładnie: Republika Południowoafrykańska) została założona w 1852 roku przez Burów, holenderskich osadników. Zostali oni wyparci przez Brytyjczyków z terytorium wcześniejszej holenderskiej Kolonii Przylądkowej i przenieśli się na tereny za rzekę Vaal. Wielka Brytania początkowo zaakceptowała ich niezależność, jednak już w 1877 roku ogłosiła aneksję burskiego państwa. Było to związane z odkryciem diamentów na jego ziemiach.
Rebelia antybrytyjska została poprowadzona przez Paula Krugera, wybranego w 1880 roku na prezydenta Transwalu. Burowie wygrali szereg starć, między innymi na przełęczy Laing i na wzgórzu Majuba. W efekcie Brytyjczycy po raz pierwszy od czasu amerykańskiej wojny o niepodległość byli zmuszeni zawrzeć rozejm na niekorzystnych dla siebie warunkach.