16 lipca. W 1519 roku zakończyła się dysputa lipska
Najważniejsze rocznice
16 lipca 1519 roku zakończyła się trwająca od 27 czerwca dysputa lipska. Spotkanie między zwolennikami reform Kościoła katolickiego i legatem papieskim miało na celu analizę głównych haseł reformacji.
Inicjatorem debaty był obrońca tradycyjnego katolicyzmu, dominikanin Jan Mayer von Eck. Wyzwał on kanclerza uniwersytetu w Wittenberdze, protestanckiego teologa Andreasa Karlstadta na otwarty dla publiczności „pojedynek” poświęcony zagadnieniom wolnej woli i bożej łaski. Przedmiotem sporu miały być tezy głoszone przez Marcina Lutra. Ten ostatni wkrótce również został zaproszony na debatę, by dyskutować o nieomylności soboru i zasadzie prymatu papieża.
Spotkania odbywały się na zamku Pleissenburg w Lipsku. Eck, znany ze swoich erystycznych umiejętności, kilkakrotnie skłonił Lutra do przyznania się wprost do poglądów uznawanych za heretyckie. Przywódca reformacji odmówił między innymi papieżowi autorytetu w sprawie interpretacji Pisma Świętego, utrzymując, że ono samo (sola scriptura) powinno być źródłem wierzeń chrześcijańskich.
Debata nie zakończyła się jednoznacznym zwycięstwem jednej ze stron. O jej wyniku miały rozstrzygać uniwersytety w Erfurcie i w Paryżu. Ten pierwszy wycofał się ze sporu. Drugi dopiero w 1521 roku potępił tezy Lutra, nie nawiązując jednak wprost do dysputy lipskiej.
Efektem spotkania było zaostrzenie sporu wokół haseł zwolenników reformacji. Papież Leon X w bulli wydanej w czerwcu 1520 roku zakazał nauczania i rozpowszechniania tez Lutra.