Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

15 marca. W 1493 roku Krzysztof Kolumb wrócił z pierwszej wyprawy do Ameryki

Najważniejsze rocznice

Pierwsza podróż Kolumba trwała od sierpnia 1492 roku do marca 1493 roku.

fot.domena publiczna Pierwsza podróż Kolumba trwała od sierpnia 1492 roku do marca 1493 roku.

15 marca 1493 roku Krzysztof Kolumb wrócił do Hiszpanii po pierwszej wyprawie do Nowego Świata. Karawela Santa Clara, potocznie zwana Niña, wpłynęła tego dnia do andaluzyjskiego portu Palos.

Podróż Kolumba, organizowana za zgodą Izabeli Kastylijskiej i Ferdynanda Aragońskiego pod banderą korony hiszpańskiej, rozpoczęła się 3 sierpnia 1492 roku. Oprócz Niñy podróżnik dysponował jeszcze drugą karawelą, Pintą, oraz większym statkiem flagowym  – Santą Marią.

W październiku 1492 roku wyprawa dotarła do jednej z wysp Bahamów. W grudniu Kolumb odkrył także Kubę i Hispaniolę (Haiti). Tę ostatnią wybrał na swoją kwaterę i założył tam fort Navidad. Następnie wyruszył w drogę powrotną, by opowiedzieć Izabeli i Ferdynandowi o swoich odkryciach. Zgodnie z wcześniejszym przyrzeczeniem monarchów, przysługiwał mu nie tylko tytuł Wielkiego Admirała, ale także wicekróla odkrytych ziem oraz dziesięć procent zysków z wyprawy.

W drodze powrotnej Santa Maria rozbiła się, a z Pintą utracono kontakt. Niña była więc jedynym statkiem, który powrócił.

Sukcesy pierwszej podróży zapewniły Kolumbowi dalsze finansowanie z dworu hiszpańskiego. Kolejna  wyprawa wyruszyła jeszcze w 1493 roku.