Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

15 kwietnia. W 1912 roku zatonął Titanic

Najważniejsze rocznice

Titanic, zwodowany w 1911 roku, zatonął w trakcie swojego pierwszego rejsu przez Atlantyk.

fot.F.G.O. Stuart/domena publiczna Titanic, zwodowany w 1911 roku, zatonął w trakcie swojego pierwszego rejsu przez Atlantyk.

15 kwietnia 1912 roku zatonął RMS Titanic, brytyjski transatlantyk płynący z Southampton do Nowego Jorku. Statek wyruszył w swój dziewiczy rejs 10 kwietnia. Przyczyną katastrofy, w której zginęło ponad 1500 osób, było zderzenie z górą lodową.

Zwodowany w 1911 roku Titanic, drugi po Olympicu największy na świecie statek pasażerski, miał wyporność 45 tysięcy ton. Był jedną z trzech flagowych jednostek brytyjskiego towarzystwa okrętowego White Star Line. Nie był najszybszym transatlantykiem, ale wyróżniał się niezwykle luksusowym urządzeniem. Zastosowane na nim nowoczesne techniczne rozwiązania sprawiły, że opinia publiczna uznała statek za „niezatapialny”.

Pierwsze dni rejsu przebiegły bez zakłóceń. Do tragedii doszło tuż przed północą w nocy z 14 na 15 kwietnia 1912 roku. Statek otarł się o górę lodową, która uszkodziła kadłub. Titanic zaczął nabierać wody. Zatonął po godzinie drugiej w nocy.

Ogromna liczba ofiar – ponad 1500 osób na około 2200 pasażerów statku – była konsekwencją przestarzałych przepisów dotyczących środków bezpieczeństwa. Szalupy ratunkowe, którymi dysponował transatlantyk, mogły pomieścić niespełna 1200 osób. Do zwiększenia skali katastrofy przyczyniły się również restrykcyjne zasady dotyczące oddzielania pasażerów różnych klas. Sprawiły one, że niektóre szalupy były wodowane, choć nie wszystkie miejsca zostały w nich zajęte.