Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

12 lipca. W 1543 roku Henryk VIII Tudor zawarł swoje ostatnie małżeństwo z Katarzyną Parr

Najważniejsze rocznice

Katarzyna Parr była szóstą i ostatnią żoną Henryka VIII.

fot.domena publiczna Katarzyna Parr była szóstą i ostatnią żoną Henryka VIII.

12 lipca 1543 roku król Anglii Henryk VIII Tudor poślubił Katarzynę Parr. Ceremonia odbyła się w pałacu Hampton Court w Londynie.

Katarzyna była szóstą i zarazem ostatnią żoną angielskiego monarchy. Zarówno przez ojca, sir Thomasa Parra, jak i matkę, Maud Green, łączyło ją z królem dalekie pokrewieństwo. Henryk związał się z nią niecałe półtora roku po tym, jak jego piąta małżonka – Katarzyna Howard –  została skazana za zdradę i stracona. Został jej trzecim mężem, po dwóch związkach: z sir Edwardem Borough i z Johnem Neville’m, baronem Latimer.

Jako jedyna z partnerek władcy Katarzyna została jednocześnie królową Irlandii, jako że Henryk w 1542 roku doprowadził do zawarcia unii personalnej między królestwami. Nowa królowa zyskała silną pozycję na dworze. W czasie wyprawy Henryka do Francji w lecie 1544 roku to ona sprawowała władzę w jego imieniu jako regentka Anglii, Walii i Irlandii.

Małżeństwo trwało do śmierci króla w styczniu 1547 roku. Katarzyna przeżyła męża o ponad rok. Zmarła we wrześniu 1548 roku.