Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

11 marca. W 1941 roku Kongres USA uchwalił tzw. Lend-Lease Act

Najważniejsze rocznice

Orędownikiem przyjęcia Lend-Lease Act był prezydent USA, Franklin Delano Roosevelt.

fot.Associated Press/domena publiczna Orędownikiem przyjęcia Lend-Lease Act był prezydent USA, Franklin Delano Roosevelt.

11 marca 1941 roku Kongres USA uchwalił „Ustawę dla promowania obronności Stanów Zjednoczonych”, czyli tzw. Lend-Lease Act. Dzięki niej Stany Zjednoczone mogły wspierać Wolną Francję, Wielką Brytanię, a później także Chiny, Związek Radziecki i inne państwa sojusznicze walczące z Hitlerem. Przekazywały im – za darmo lub odpłatnie – żywność, paliwo i materiały ze sfery obronności , w tym samoloty i statki wojenne, czołgi, samochody terenowe oraz broń.

Lend-Lease Act umożliwił de facto włączenie się formalnie zachowujących neutralność Stanów Zjednoczonych w światowy konflikt. Projekt prezydenta Franklina Delano Roosevelta zakładał, że USA stanie się „arsenałem demokracji”. Na tym etapie nie zakładał on jeszcze bezpośredniego udziału Amerykanów w walkach.

Pierwsza partia pomocy w wysokości 1 miliarda dolarów została zaaprobowana przez prezydenta USA już pod koniec października. Trafiła do Wielkiej Brytanii. Do końca wojny Amerykanie przekazali sojusznikom ponad 50 miliardów dolarów, co odpowiada dzisiejszej sumie około 680 miliardów dolarów). Dostawy broni, sprzętu i żywności były kontynuowane nawet już po przystąpieniu USA do wojny w grudniu 1941 roku.