Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Edward V (król Anglii 1483)

Edward V i jego brat Ryszard w Tower.

fot.John Everett Millais/domena publiczna Edward V i jego brat Ryszard w Tower.

Edward V (ur. 2[?] XI 1470 w Londynie, zm. 1483[?]) – król Anglii od kwietnia do czerwca 1483 roku z dynastii Yorków. Syn Edwarda IV, króla Anglii i Elżbiety Woodville.

Po objęciu tronu przez jego ojca (1471) został mianowany księciem Walii i zamieszkał wraz z matką w zamku Ludlow w Walii. Po śmierci ojca (1483) znalazł się pomiędzy rywalizującymi stronnictwami. Z jednej strony stał Ryszard, hrabia Gloucester, brat Edwarda IV, mianowany protektorem nieletniego Edwarda V, z drugiej stronnictwo Woodville’ów, krewnych matki króla, którzy starali się przejąć kontrolę nad małoletnim władcą.

Wkrótce jednak Ryszard usunął przywódców stronnictwa Woodville’ów i wpłynął na parlament, aby ten uznał potajemne małżeństwo Edwarda IV z Elżbietą Woodville za nieważne. W ten sposób pozbawił Edwarda V praw do korony. Parlament zaś uznał za króla samego Ryszarda (III).

Edward i jego młodszy brat zostali uwięzieni w Tower, skąd wkrótce zniknęli w niewyjaśnionych do dziś okolicznościach. W 1674 roku znaleziono w Tower dwa szkielety dziecięce, które uznano za szczątki zaginionego rodzeństwa — Edwarda i jego brata Ryszarda.

Autor hasła:

Maciej Michalski – doktor habilitowany, historyk mediewista, związany z Instytutem Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor prac poświęconych m. in. historii idei, historii kobiet oraz historii kształtowania się tożsamości narodowej Słowian w XIX wieku. Współautor „Słownika władców polskich”, „Słownika władców Europy średniowiecznej” oraz „Słownika władców Europy nowożytnej i najnowszej”.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej pt. Słownik władców Europy średniowiecznej (Wydawnictwo Poznańskie 2005) pod redakcją Józefa Dobosza, przygotowanej przez historyków związanych z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu i z Polską Akademią Nauk.