Dobrawa, Dąbrówka, Dubrawka (ur. ? – zm. 977) – księżna polska, żona Mieszka I, córka Bolesława I Srogiego, księcia czeskiego.
Data urodzin Dobrawy nie jest znana, według tendencyjnego i mało wiarygodnego przekazu czeskiego kronikarza Kosmasa, który swą kronikę pisał na początku XII w., w momencie zamążpójścia była kobietą w podeszłym wieku. Wydaje się jednak, że była młodsza od Mieszka I i w chwili zawierania małżeństwa miała około 20 lat. Imię Dobrawa lub zbliżone należało do częstych imion dynastycznych i należy je rozumieć zgodnie z jego najstarszym zapisem w kronice Thietmara jako Bona, czyli Dobra (por. takie imiona, jak Dobrosława, Dobroniega, Guta). Podobnie jak sugestię Kosmasa o podeszłym wieku księżnej w momencie ślubu, należy też odrzucić hipotezę o tym, że małżeństwo z Mieszkiem było drugim w jej życiu. Wcześniej miała być żoną margrabiego Miśni Guntera, ale nie ma co do tego faktu żadnych podstaw źródłowych.
Małżeństwo Dobrawy z Mieszkiem było mariażem czysto politycznym i wieńczyło zawarty nieco wcześniej, może jeszcze w 964 r., sojusz księcia Polan z księciem czeskim Bolesławem I. Wynikiem tego aktu politycznego było rozbicie sojuszu czesko-wieleckiego i zwycięstwo wojsk Mieszka, przy wsparciu Czechów, nad Redarami i Wichmanem (967). Ślub odbył się w 965 r., a rok później książę polańșki przyjął chrzest. Spory udział w tej jego decyzji tak Thietmar, jak i Gall Anonim przypisują właśnie jego chrześcijańskiej małżonce. Dobrawa urodziła Bolesława, zwanego później Chrobrym, oraz córkę Sygrydę (wydaną za mąż za Eryka szwedzkiego, a później króla Danii Swena Widłobrodego). Być może była też matką nie znanej z imienia córki, wydanej za mąż za księcia pomorskiego. Księżna zmarła, według przekazu Kosmasa i „Rocznika poznańskiego”, w 977 r., a miejsce jej pochówku nie jest znane.
O jej życiu nie potrafimy powiedzieć wiele. Kilkunastoletnie małżeństwo z Mieszkiem należy uznać za udane, spełniło ono oczekiwania polityczne, pieczętując sojusz polsko-czeski oraz przyniosło księciu godnego następcę. Jej roli w przyjęciu przez Mieszka chrześcijaństwa nie należy przeceniać, ale trzeba podkreślić jej wpływ na te kwestię. W tradycji polskiej Dobrawa i Mieszko zapisani zostali jako pierwsza polska para chrześcijańska.
Z kwestii spornych warto zwrócić uwagę na dyskusję językoznawców, która z wersji imienia księżnej jest poprawniejsza: Dobrawa czy Dąbrówka. Wydaje się, że należy przyjąć najstarszą wersję (początek XI w.), przekazaną przez kronikarza niemieckiego Thietmara w formie „Dobrawa”.
Autor hasła:
Józef Dobosz – profesor doktor habilitowany, historyk mediewista i nauczyciel akademicki związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Autor wielu książek i artykułów naukowych, m. in. monografii poświęconej Kazimierzowi II Sprawiedliwemu (2011). Redaktor „Słownika władców Europy średniowiecznej” oraz „Słownika władców Europy nowożytnej i najnowszej”. Współautor „Słownika władców polskich”.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej pt. „Słownik władców polskich” (Wydawnictwo Poznańskie 1999) pod redakcją Józefa Dobosza, przygotowanej przez historyków związanych z Uniwersytetem Adama Mickiewicza w Poznaniu i z Polską Akademią Nauk.
Nasze publikacje o Dobrawie:
artykuł | 11.02.2018 | Autor:
Tajemnica sprzed tysiąclecia. Czy księżna Dobrawa była wdową? Kim był jej pierwszy mąż?
Osobliwe słowo, którego użył czeski kronikarz i trudna do rozwikłania informacja niemieckiego biskupa. Na tych dwóch wskazówkach historycy od dawna łamią sobie głowę, próbując ustalić kim była Dobrawa, nim została pierwszą historyczną władczynią Polski.
opinia | 25.10.2017 | Autor:
Która z polskich władczyń jest najpopularniejsza? I czy którakolwiek budzi większe zainteresowanie od swojego męża?
Na jakąkolwiek uwagę mogą liczyć tylko, jeśli przysłużyły się Kościołowi. Ambicja? Polityczne talenty? Obiektywne zasługi dla kraju i dynastii? Na silne i niezależne kobiety wciąż nie ma w polskich dziejach miejsca. Może nie licząc jednej, jedynej królowej…
artykuł | 25.09.2017 | Autor:
„Przekwitłe wdzięki księżnej”. W jakim wieku była Dobrawa gdy poślubiła Mieszka I?
Zdaniem kronikarza Kosmasa była „bezwstydną matroną” w „podeszłym wieku”. Historycy wolą w niej widzieć stereotypową średniowieczną pannę na wydaniu: młodą, niewinną i powabną. A jak wyglądała rzeczywistość?
Najlepsze materiały o Dobrawie z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:
-
Noc poślubna Dobrawy. Dlaczego księżna nie wpuściła męża do swojej sypialni?
-
Dobrawa, Dubrawka, Dąbrówka… Jak naprawdę miała na imię pierwsza polska władczyni?
-
Co Dobrawa jadła na swoim weselu?
-
Jak ubierała się Dobrawa? Moda w państwie pierwszych Piastów
Polecane książki o Dobrawie:
Kamil Janicki
Żelazne damy
Sklep | Format | Zwykła cena | Cena dla naszych czytelników |
paskarz.pl | 44.90 zł | 30.53 zł idź do sklepu » |