Obrona Niemczy, oblężenie Niemczy (sierpień – wrzesień 1017) – Rozstrzygające starcie podczas wyprawy cesarza Henryka II na Polskę w 1017. Mimo spustoszenia Śląska, wobec przeciwdziałania Polaków wojska cesarskie nie zdołały przeprawić się przez Odrę. Zdobycie warownego grodu Niemcza miało skłonić Bolesława Chrobrego do przyjęcia korzystnych dla Niemców warunków rozejmu. Trwające trzy tygodnie oblężenie skończyło się jednak całkowitym niepowodzeniem.
Porażka zmusiła cesarza do odwrotu, a w konsekwencji do zakończenia w następnym roku pokojem w Budziszynie trwającej kilkanaście lat wojny niemiecko-polskiej.
Autor hasła:
Dr hab. Piotr Wróbel – historyk mediewista. Kierownik Zakładu Historii Powszechnej Średniowiecznej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor prac „Dubrownik w latach 1358-1526. Organizacja przestrzeni” oraz „Krzyż i Półksiężyc. Zachodnie Bałkany wobec Turcji w latach 1444-1463″.
Źródło:
Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.
Materiał poświęcone obronie Niemczy z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:
artykuł | 30.08.2017 | Autor:
Sztuka wojny Chrobrego. Gdzie krył się sekret morderczej skuteczności największego polskiego zdobywcy?
Rusini drżeli przed jego potęgą. Niemcy czuli do niego respekt większy, niż do jakiegokolwiek innego wodza. Wikingowie bali się go spotkać na polu boju. Dlaczego jego wojowie byli niepokonani?
Najważniejsze bitwy Bolesława Chrobrego:
-
Bitwa w kraju Dziadoszan (sierpień 1015)
-
Obrona Niemczy (sierpień – wrzesień 1017)
-
Bitwa nad Bugiem (22 lipca 1018)