Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa w kraju Dziadoszan (sierpień 1015)

Bolesław Chrobry

fot.A. Maurin/domena publiczna Bolesław Chrobry

Bitwa w kraju Dziadoszan (sierpień 1015) – największa bitwa wyprawy niemieckiej na Polskę w 1015, która otwierała trzeci, ostatni etap wojen cesarza Henryka II z Bolesławem Chrobrym (1002–1018). Wojska cesarskie zaatakowały latem 1015 w trzech grupach. W wyniku przeciwdziałania i dywersji Bolesława nie doszło do ich planowanego połączenia. Sasi na północy oraz Czesi na południu musieli się wycofać. Mimo przekroczenia Odry w okolicach Krosna, także centralna grupa cesarska zrezygnowała z dalszego marszu na wschód, przystępując do odwrotu przez Śląsk.

W kraju Dziadoszan (między środkowym Bobrem a Odrą), po opuszczeniu przez Henryka II jego wojsk na osłabioną armię z zasadzki uderzyli Polacy. Zarzuceni strzałami i zaskoczeni Niemcy ruszyli do odwrotu, ponosząc ciężkie straty. Poza znaczeniem taktycznym odniesiony sukces militarny miał wartość moralną i prestiżową. Było to bowiem pierwsze zwycięstwo polskie w walnej bitwie z wojskami cesarskimi w czasie zmagań z lat 1002–1018.

Autor hasła:

Dr hab. Piotr Wróbel – historyk mediewista. Kierownik Zakładu Historii Powszechnej Średniowiecznej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor prac „Dubrownik w latach 1358-1526. Organizacja przestrzeni” oraz „Krzyż i Półksiężyc. Zachodnie Bałkany wobec Turcji w latach 1444-1463″.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Materiały poświęcone bitwie w kraju Dziadoszan z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:

Bolesław Chrobry z drużyną – rysunek Karola Stobieckiego.

artykuł | 30.08.2017 | Autor:

Sztuka wojny Chrobrego. Gdzie krył się sekret morderczej skuteczności największego polskiego zdobywcy?

Rusini drżeli przed jego potęgą. Niemcy czuli do niego respekt większy, niż do jakiegokolwiek innego wodza. Wikingowie bali się go spotkać na polu boju. Dlaczego jego wojowie byli niepokonani?

Najważniejsze bitwy Bolesława Chrobrego: