Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa w kraju Dziadoszan (sierpień 1015)

Bitwa w kraju Dziadoszan (sierpień 1015) – największa bitwa wyprawy niemieckiej na Polskę w 1015, która otwierała trzeci, ostatni etap wojen cesarza Henryka II z Bolesławem Chrobrym (1002–1018). Wojska cesarskie zaatakowały latem 1015 w trzech grupach. W wyniku przeciwdziałania i dywersji Bolesława nie doszło do ich planowanego połączenia. Sasi na północy oraz Czesi na południu musieli się wycofać. Mimo przekroczenia Odry w okolicach Krosna, także centralna grupa cesarska zrezygnowała z dalszego marszu na wschód, przystępując do odwrotu przez Śląsk.

W kraju Dziadoszan (między środkowym Bobrem a Odrą), po opuszczeniu przez Henryka II jego wojsk na osłabioną armię z zasadzki uderzyli Polacy. Zarzuceni strzałami i zaskoczeni Niemcy ruszyli do odwrotu, ponosząc ciężkie straty. Poza znaczeniem taktycznym odniesiony sukces militarny miał wartość moralną i prestiżową. Było to bowiem pierwsze zwycięstwo polskie w walnej bitwie z wojskami cesarskimi w czasie zmagań z lat 1002–1018.

Autor hasła:

Dr hab. Piotr Wróbel – historyk mediewista. Kierownik Zakładu Historii Powszechnej Średniowiecznej Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor prac „Dubrownik w latach 1358-1526. Organizacja przestrzeni” oraz „Krzyż i Półksiężyc. Zachodnie Bałkany wobec Turcji w latach 1444-1463″.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

 

Materiały poświęcone bitwie w kraju Dziadoszan z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:

Pobieranie danych…