Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Czy Bolesław Śmiały był gejem?

W publikacjach związanych ze środowiskiem LGBT łatwo natrafić na twierdzenia, wedle których Bolesław Śmiały (Szczodry) był pierwszym homoseksualistą na polskim tronie. Podobno na to właśnie wskazują źródła historyczne. Ale czy rzeczywiście?

Najstarsze kroniki nie podają żadnych informacji, pozwalających wnioskować o orientacji seksualnej trzeciego polskiego króla. Późniejsze źródła – zarówno hagiograficzne jak i kronikarskie – rzucają światło na kwestię, ale ich wiarygodność budzi uzasadnione wątpliwości. Co zaś najważniejsze: ich autorzy nawet nie sugerowali iż władca był homoseksualistą.

Bolesławowi Śmiałemu zarzucano inne tendencje – odrażające zarówno z perspektywy średniowiecza, jak i czasów współczesnych. Czy jednak teksty oddawały rzeczywistość? A może raczej były wyłącznie owocem kościelnej propagandy?

Więcej na ten temat dowiesz się z materiału przygotowanego przez nowy kanał „Wielka historia”.

Jeśli materiał ci się spodobał i chcesz, żeby powstały kolejne – polub go, a przede wszystkim zasubskrybuj kanał Wielka Historia na YouTubie. 

Komentarze (4)

 1. Hetman Odpowiedz

  Kochani. Jeszcze jeden artykuł tego typu mi wyskoczy, to się rozstaniemy…. Konkretnie chodzi mi o artkartw postaci odsyłacza na jutube czy coś takiego. Pozdrawiam serdecznie.

 2. Grzegorz Odpowiedz

  Bardzo przepraszam,ale co ma piernik do wiatraka?Jak się ma tytuł o tym ,że król był homoseksualistą do informacji o tym ,że współżył ze swoją klaczą ?Jeżeli już, to zoofilia byłaby bardziej adekwatna w tytule…Czy artykuł powstał niejako na zamówienie środowisk LGBT ,o których było wspomniane ?Bardziej to wygłąda na bezsensowne plotki z dzisiejszych brukowców ,a nie rzeczowe i naukowe rozważania w danej kwestii!

  • Nasz publicysta | Autor publikacji |Kamil Janicki Odpowiedz

   Nijak się nie ma. Ale właśnie te zapiski źródłowe, które wspomniałem w materiale (zakładam, że go Pan obejrzał, a nie komentuje po tytule?) stanowią jedyną podstawę teorii jakoby Bolesław Śmiały był homoseksualistą. Nigdy w średniowieczu tego nie sugerowano. Padały tylko (późne i niewiarygodne) oskarżenia o zoofilię. Tym samym twierdzenia jakoby król był orientacji homoseksualnej nie mają źródłowych podstaw i nie należy ich traktować poważnie.

 3. Piotr Odpowiedz

  Ja bym określił tą grupę i niszę społeczną bardziej na litere „p” niż gej. Osoby dotknięte tą przykrą przypadłością same się cieszą że mają legalne określenie z zachodu jako coś normalnego. A u nas od dawna w Rzeczypospolitej są określani jako pewnien użyteczny element nożny i proponował bym aby taka pospolita i tradycyjna nomenklatura opisu pozostała. Z drugiej strony rozumiem współczesna poprawność polityczno-slowną i pewne tradycyjne określenia są zamieniane z kultury anglosaskiej. Z szacunkiem ale tytuł razi po oczach mimo ciekawego tematu.

Dodaj komentarz

Jeśli chcesz zgłosić literówkę lub błąd ortograficzny kliknij TUTAJ.