Twoja Historia

Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Oblężenie Wielkich Łuków (1-4 września 1580)

Jan Zamoyski, który osłaniał marsz wojsk królewskich, na portrecie pędzla Marcello Bacciarelliego z lat 80. XVIII wieku.

fot.domena publiczna Jan Zamoyski, który osłaniał marsz wojsk królewskich, na portrecie pędzla Marcello Bacciarelliego z lat 80. XVIII wieku.

Oblężenie Wielkich Łuków, Wielkie Łuki (1-4 września 1580) – Druga kampania wojny o Inflanty króla Stefana Batorego przeciwko carowi Iwanowi IV Groźnemu miała na celu opanowanie ważnego punktu strategicznego, twierdzy Wielkie Łuki. Król, na czele armii liczącej 59 tys. ludzi, z czego 48 tys. działało bezpośrednio w głównym rejonie walk, wyruszył na Wielkie Łuki 20 sierpnia. Marsz wojsk królewskich osłaniała od wschodu idąca równolegle dywizja hetmana Jana Zamoyskiego.

Oba wojska połączyły się 26 sierpnia, a 1 września artyleria polsko-litewska rozpoczęła bombardowanie twierdzy. 4 września została podpalona jedna z drewnianych wież. Pożar szybko rozprzestrzenił się na całe miasto, zmuszając 6-tysięczną załogę do kapitulacji. W zamku, obsadzonym przez polską załogę, doszło do wybuchu prochu, który zniszczył całkowicie twierdzę, natychmiast jednak przystąpiono do jej odbudowy.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Bitwy i oblężenia Stefana Batorego: