Portal dla tych, którzy wierzą, że przeszłość ma znaczenie. I że historia to sztuka dyskusji, a nie propagandy.

Bitwa pod Kłeckiem (7 maja 1656)

Bitwa pod Kłeckiem (7 maja 1656) – Podczas „potopu” armia dowodzona przez brata króla szwedzkiego ks. Adolfa Jana dogoniła wycofujące się oddziały polskie pod Kłeckiem (15 km od Gniewa). Dowódcy polscy, regimentarz Stefan Czarniecki i marszałek wielki koronny Jerzy Lubomirski, postanowili zorganizować zasadzkę i rozbić Szwedów jednoczesnym natarciem z kilku stron.

Podczas przeprawy wojsk szwedzkich przez Wełniankę chorągwie Czarnieckiego zaatakowały przeciwnika, ale wojska Lubomirskiego pozostały bierne. W rezultacie ukryte w zasadzce pułki jazdy polskiej zostały rozbite przez Szwedów. Straty polskie były dość znaczne i wynosiły ok. tysiąca ludzi.

Autor hasła:

Dr Jerzy Ronikier – historyk kultury i mentalności. Pracował w Instytucie Zarządzania oraz Instytucie Informacji Naukowej i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Autor pracy „Hetman Adam Sieniawski i jego regimentarze. Studium z historii mentalności szlachty polskiej 1706-1725”. Zmarł w 2013 roku.

Źródło:

Powyższe hasło ukazało się pierwotnie w publikacji książkowej Bitwy polskie. Leksykon (Wydawnictwo Znak 1999) przygotowanej przez wykładowców Uniwersytetu Jagiellońskiego: Tomasza Gąsowskiego, Jerzego Ronikiera, Piotra Wróbla i Zdzisława Zblewskiego.

Materiały na temat bitwy pod Kłeckiem z portalu CiekawostkiHistoryczne.pl:

Pobieranie danych…